Výsměch českých celebrit na sociálních covid-dávkách od státu: Žijeme si jako hollywoodská smetánka a jezdíme v porschi, ale bez statisícových podpor od státu nevyžijeme!

24.06.2022

Vadí vám zneužívání sociálních dávek a podpor v nezaměstnanosti? Vadí vám, když se nezaměstnaný fláká, nehledá si práci a místo toho si za peníze z Úřadu práce užívá na přepychové dovolené v Karibiku? A ještě se tím pochlubí na sociálních sítích i ve svém okolí? Vadí vám, když si kdejaký parazit jezdí pro sociální dávky v luxusním voze? A u našich celebrit a hvězdiček šoubyznysu vám to nevadí? Pokud máte ještě nějaké naivní iluze o našich hercích, zpěvácích a lidech z kultury, rozhodně nečtěte tento článek!

V posledních letech po koronapřevratu jsme mohli v médiích číst spoustu rozhovorů s herci, zpěváky a dalšími osobnostmi kulturní sféry, v nichž se svěřovali s těžkostmi, které jim přinesly lockdowny, povinné uzavření kin, divadel a rušení koncertů. Stěžovali si, že se dostali do finančních problémů a byli nuceni sáhnout hodně hluboko do úspor, aby přežili. (Za všechny jeden z mnoha: Herec Jan Kříž: Zakázali mi dělat mou práci, Právo/Novinky.cz, 16. 10. 2020)

V těchto rozhovorech se lidé z kultury často podivovali nad tvrdými reakcemi a odsudky, jimž byli vystaveni ze strany většinové společnosti (jak například zde popisuje Bára Basiková). Stěžovali si, že lidé jich zasypali pohrdavými úšklebky a vysmívali se jejich fňukání nad tím, že se najednou nemají jak uživit, posílali je "dělat konečně pořádnou práci" nebo rovnou k lopatě.

Dříve se totiž domnívali, že jsou celým národem ctěni a obdivováni, a teď najednou nejsou schopni pochopit, co se to stalo, že společnost není ochotna ocenit jejich práci. A tázali se: Proč taková agresivita lidí vůči pracovníkům z kultury, a hlavně hercům? Velice rád jim to vysvětlím.

Pokud se někdo podivoval tomu, že proti drastickým lockdownům, vládním zákazům a dalším koronaopatřením neprotestoval na malé výjimky téměř nikdo ze známých osobností a na demonstracích se scházelo maximálně pár desítek tisíc lidí, tak tady má zcela jasnou odpověď: Všichni celou dobu drží hubu, protože od státu dostali super sociální dávky za to, že sedí doma a nepracují. Kdo by protestoval, když dostal dárek v podobě několika desítek tisíc až milionů za nic?

Na Hlídači státu byla uveřejněna databáze lidí a firem na covid-sociálních dávkách od státu, která nabývá stejně výbušného charakteru jako někdejší Cibulkovy seznamy spolupracovníků StB:

Databáze Covid podpory MPO - Hlídač státu: https://www.hlidacstatu.cz/data/Index/covid-podpory-mpo

V této databázi se kupodivu objevuje hromada jmen z českého šoubyznysu, spousta zpěváků, herců, divadelníků, ale i televizních hvězdiček. Najdeme tam téměř kohokoliv, na koho si vzpomeneme. Jsou tam všichni, kdo se kdy v minulosti zaklínali svou nezávislostí, svobodou a pevnými a neotřesitelnými zásadami.

Média jsou z chování některých jedinců v šoku, ale nechápu proč, mě jejich chování vůbec nepřekvapilo, namátkou známé kauzy Emma Smetanová, Tomáš Klus a jeho "ansámbl", nebo moralista David Koller:
https://www.expres.cz/celebrity/emma-smetana-jordan-haj-bali-dovolena-covid-podpora-60000-korun-dovolena.A220211_093530_dx-celebrity_vlt

https://www.expres.cz/celebrity/tomas-klus-nahrady-covid-1-3-milionu-korun.A220212_150234_dx-celebrity_vlt

https://www.expres.cz/celebrity/dara-rolins-tereza-kerndlova-david-koller-covid-podpora-penize.A220213_120943_dx-celebrity_vlt

Aby bylo jasno: opravdu mě nevadí, když stát dotuje kulturu a zabezpečuje provoz divadel, kin a platí lidi z kulturní scény. Dokonce mě vůbec nevadí, když si lidé z kultury zažádají u státu o finanční podporu v době, kdy mají problém sehnat práci a uživit se.

Co mě neskutečně vadí, jsou velkohubé kecy, rozdávání dobrých rad a vnucování vlastních názorů ostatním lidem, jejich poučování jak se mají správně chovat, koho mají volit a jak tvrdě by měli pracovat a žít, aby se dokázali v životě snadno finančně zajistit jako oni, licoměrně tvrdá vyjádření na úkor státu a vlády a zároveň nehorázné pokrytectví, kdy hlásání nekompromisních postojů vystřídá ponížené škemrání o finanční podporu a celospolečenskou solidaritu.

Absolutně není možné pochopit, že kdosi se tváří jako velice soběstačný a zásadový člověk, tvrdě vystupující proti určitému politikovi, nekompromisně ho odsuzuje, pořádá proti němu demonstrace, píše petice nebo písničky proti jeho vládě, nebo dokonce tvrdí, že od něj nevezme ani halíř... Protože on je samostatný, dokáže se sám o sebe postarat, umí si na sebe vydělat a bez pomoci darmožroutů ve vládě se uživí a žije si svobodně a nezávisle jako král.

A pak stačí jedna malá krize a najednou velká část z nich hromadně brečí, že jim dochází peníze a nejsou schopni se uživit, navzdory svému majetku a nahromaděných financí a navzdory přesvědčení o své pracovitosti. A už poslušně vyplňují formuláře a velice ochotně běží pro sociální covid-dávky. Jak vidno, navzdory sebejistým postojům, velkohubým prohlášením a mnohaletému mistrování celého národa, se nakonec vždy pravda vyjeví na světlo a skutečnost se ukáže v plné parádě! Vždy! Dříve, nebo později.

Pro obyčejné lidi slouží podpora od státu k uhrazení základních životních potřeb a k tomu, aby přežili. Podpora v nezaměstnanosti u obyčejných lidí nikdy nekompenzuje původní výši jejich příjmů. Nadlidé z (ne)kulturní galerky se však domnívají, že v případě výpadku příjmů má stát povinnost kompletně kompenzovat jejich původní výdělky, protože oni mají nárok za každé situace zachovat si styl života, na který jsou zvyklí. Každoroční dovolená v Karibiku nebo na Bali byla přece samozřejmostí, tak čemu se všichni závistivci podivují, že jsme si řekli o příspěvek, vždyť na to máme právo!

Kdo ztratí práci a zažádá o podporu v nezaměstnanosti nebo sociální dávky, je považován za socku, vyžírku, parazita, darmožrouta, flákače, lempla, nemakačenka a vůbec neschopného člověka, kterému se nechce pracovat. Kdo zůstane bez práce na naší kulturní scéně, je obětí velké nespravedlnosti, kterou musí stát okamžitě napravit kompenzacemi plných výdělků, nemusí si hledat jinou práci, protože je to hrdina, jenž se obětoval v boji proti koronaviru a je všemi obdivován za to, že "zachraňuje životy" tím, jak poslušně sedí doma za plný plat a nepracuje!

V kontextu výše zmíněného se tedy můžeme znovu zeptat: jaké jsou důvody nevraživosti většinové společnosti vůči pracovníkům v kultuře v době krize? Co se stalo, že lidí jsou vůči svým oblíbeným hercům a zpěvákům tak sprostí?

Jsem si jistý, že lidé by s herci, divadelníky a zpěváky v dnešní krizové situaci velice rádi soucítili, protože většina z nich sama dobře ví, co to znamená najednou ztratit práci a stálý příjem. Zcela určitě by je všemožně je podporovali a přáli jim veškeré možné kompenzace od státu, KDYBY...

...kdyby si dobře nepamatovali, jakým stylem k nim z televizních obrazovek a ze všech možných magazínů zejména herci promlouvali od 90. let až do nedávné doby. Pokud lidé z kultury opravdu chtějí znát důvody, PROČ jsou vůči nim lidé tak nevraživí, měli by si tedy vzpomenout na 90. léta, která si teď všichni idealizují a označují jako "zlatý věk". Tehdy se totiž nemálo lidí a rodin ocitlo v totožné situaci, jako jsou oni dnes - také ne vlastní vinou ze dne na den přišli o zaměstnání, nemohli vykonávat práce podle svých schopností a kvalifikace. Byli to lidé, kteří většinou přežívali od výplaty k výplatě a nyní měli obrovský problém uživit se a přežít. Většinou se kvůli tomu propadali do dluhů.

Dostalo se jim tehdy od lidí z kultury nějakých slov soucitu nebo výzev k solidaritě? Ne, po celá devadesátá léta jsme museli poslouchat monotónní přednášky o nové době, kdy se každý musí umět postarat sám o sebe, nemá žebrat u státu, nežádat sociální dávky a podporu, protože kdo v této úžasné době neomezeného volného trhu a mafiánského kapitalismu nedokáže vydělat velké prachy, tak je neschopný a málo se snaží!

A zaznívalo to nejen od politiků, ale hlavně od těchto lidí z kulturní sféry, které stát bohatě dotoval a platil! Ať si to hořekující kulturní pracovníci laskavě připomenou. V televizních i tiskových archivech se zachovalo množství svědectví a nehorázných výroků, potvrzujících tehdejší nehorázně nerovné poměry z té doby, kdy někteří mohli všechno a dostávali ohromné prachy za nic a jiní museli trpět a přežívat.

Ať si vzpomenou na svá pohrdavá vyjádření o české povaze a lidech poznamenaných komunismem, kteří po převratu nepochopili, že nastává nová doba s ostrými lokty a éra, kdy se musí prosazovat cílevědomí a ambiciózní jedinci, kteří dokážou jít za svým úspěchem za jakoukoliv cenu, třeba přes mrtvoly. A ti hloupí lidé stále nic nepochopili a pořád ještě žijí v komunismu. Nevědí, že od nynějška se musí umět postarat sami o sebe, že jim stát nic nedá, musí se sami umět prosadit, vždyť nastává doba nekonečných možností, kdy peníze leží na ulici, jen je zvednout... a kdo chce, tak si dokáže vydělat velké prachy, a ti, kdo tvrdí něco jiného a neustále si stěžují a natahují ruku, tak budou holt neúspěšní. S nezměrnou suverenitou nám vysvětlovali, že ten, kdo si v této porevoluční době nevydělá velké prachy, tak je prostě neschopný, nebo se jen málo snaží a nechce být úspěšný a bohatý! A takový člověk nemá právo žádat o nějakou podporu od státu, protože kdo nechce pracovat, ať nejí.

Stačí se jen podívat třeba na Chaunovu Léčbu Klausem, které dvě moudré osobnosti z řad kulturní sféry tam tak přezíravě hodnotí intelektuální schopnosti běžného člověka, až je z toho člověku zle. Nebo taky na volební spoty ODS z poloviny 90. let, tam taky vystupovala celá řada významných osob z vrcholu naší kulturní scény, snad žádná nechyběla!

Vůči obyčejným lidem tehdy z jejich strany lítaly pohrdavé nálepky jako lemplové, flákači, nepochopili novou dobu, ustrnuli v komunismu, dnes je nutná dravost, podnikavost, samostatnost a nikdo se nesmí spoléhat na druhé, protože dnešní doba skýtá neskutečné množství příležitostí atd. Celých 30 let se jisté osoby promenádují v médiích a hlasitě se vychloubají, jak dobře se jim daří, jak jsou úspěšní ve svém "podnikání" a že se umí uživit bez podpory a dotací od státu. A po letech se ukáže, že všechno bylo a je úplně jinak - bez velkorysé podpory od státu by se neuživili ani tehdy, ani dnes!

Ať už tomu páni a dámy z kulturní scény věří nebo ne, i v té době byli lidé, kteří se ne vlastní vinou dostali do stejné situace, v jaké jsou oni dnes. Lidé byli propouštěni ze zaměstnání (z důvodu privatizace, restrukturalizace nebo tunelování podniků) a nemohli najít novou práci. Nebyli to líní lidé, kteří nechtěli pracovat, ale v té době se nové zaměstnání hledalo velmi těžce, a to především lidem, kteří desítky let vykonávali poctivou práci v jednom oboru, a nemohli se ve svém věku kolem 50ky během měsíce překvalifikovat na jinou práci!

A do této tíživé sociální atmosféry k nám z médií pravidelně promlouvali herci a zpěváci, hodnotili naše životy, o nichž neměli ani ponětí, pohrdavě se vyjadřovali o neschopných a nekulturních lidech, kteří nedokáží vlastními silami a schopnostmi uspět a vydělat miliony, a všem rozdávali dobré rady do života. A hurónsky se vysmívali té "spodině", lidem nezaměstnaným a lidem, kteří si musí chodit pro podporu od státu.

TOTO JE PRAVÝ DŮVOD dnešní nevraživosti proti hercům a zpěvákům, kteří si dnes chodí pro sociální dávky od státu, jako by snad jejich finanční nouze byla srovnatelná s lidmi, kteří se v 90. letech dostali do finanční tísně kvůli ztrátě práce. Pokud jsou si herci ochotni vzpomenout na své tehdejší výroky a vcítit se do pocitů lidí tehdy a dnes, tak by mohli pochopit i tu dnešní nevraživost. Je to jasné?!

Velice dobře si na tu dobu pamatuji, protože v té době jsem žil s rodiči vlastně z jednoho platu otce, máma byla buď nezaměstnaná, nebo na nemocenské. A hodně dobře si pamatuji, jak mě obzvlášť rozčílily výroky některých našich celebrit z té doby.

Zdá se však, že dnes někteří lidé z oficiální kulturní scény náhle objevili pojem celospolečenská solidarita (kterou vždy pohrdali) a velmi se podivují nevraživým reakcím ze strany společnosti na jejich prosby o pomoc a hořekování, že ne vlastní vinou přišli o práci a nemohou uživit sebe i rodinu. Stačilo by se přitom podívat do zrcadla.

Pamatujete například herečku Barboru Mottlovou, která se v roce 2020 ve všech novinách prsila, jak je pracovitá, že se nespokojila s tím, aby seděla doma na podpoře od státu a šla dělat na pokladnu do supermarketu?
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=BARBORA+MOTTLOV%C3%81+ZA+KASOU

Tvrdila, že se prý nenechá nikým vyživovat:

https://www.expres.cz/celebrity/karantena-koronavirus-coronavirus-covid-19-bara-mottlova-pokladni.A200407_155904_dx-celebrity_ren

No samozřejmě zapomněla, jak se nechá vyživovat státem. Celé to byl jen mediální humbuk, dlouho jí to nevydrželo a 15. 1. a 12. 3. 2021 si podala dvakrát žádost o podporu 60 tisíc:

https://www.hlidacstatu.cz/data/Hledat/covid-podpory-mpo?q=Barbora+Mottlov%C3%A1

A copak se dá udělat za peníze ze státních sociálních dávek. No, je zde spousta možností:

Zaletět si třeba na luxusní dovolenou do Ománu:
https://www.super.cz/836524-bara-mottlova-predvedla-dokonale-telicko-v-plavkach-s-kym-sexy-kraska-travi-dovolenou.html

Nebo do Egypta?
https://www.super.cz/732022-chteli-byste-s-ni-na-dovolenou-bara-mottlova-poslala-z-egypta-zhavy-pozdrav-v-bikinach.html

Nebo si třeba rovnou koupit rezidenci v Karibiku:
https://www.blesk.cz/clanek/celebrity-ceske-celebrity/665889/ambiciozni-dracice-bara-mottlova-po-praci-v-supermarketu-vydelava-v-karibiku.html

Jsou ale i pozitivní výjimky, a ty je třeba také zmínit. Například takový Richard Genzer žádnou podporu od státu nežádal a v nedávném rozhovoru pro Magazín Práva bez ostychu přiznal, že si musel půjčit od mámy. To není žádná ostuda. Daleko více si vážím takových lidí z veřejné kultury, kteří to přiznají a nehrají si na suverény, kteří všechno zvládnou sami. Nejsem sice fanouškem Genzerova typu humoru, ale po tomto rozhovoru je mně daleko sympatičtější než ostatní "socky" mezi herci:
https://www.novinky.cz/zena/styl/clanek/richard-genzer-udelal-jsem-plno-kravovin-40383779

Měl jste prý velké finanční problémy.

Furt mám. Neumím udržet korunu. Jakž takž se mi teď daří, nechci si stěžovat. Rok a půl jsem nebyl v práci, ale protože jsem předtím něco vydělal, musel jsem dál platit všechny zálohy, i když jsem nic nevydělával.

Kdyby řekli: Hele, platil jsi všechno jak osel, tak ti ten rok, co jsi bez příjmů, počkáme. Nemám žádnou firmu, baráky, dvě eseróčka, kde kdeco odepíšu, mám jen svůj ksicht. Na ten si můžu odepsat akorát... Za každou korunou musím někam jet, něco vymyslet a říct. Rok a půl jsem ale nikam nemohl. Je nás takových hodně.

Jak jste si poradil?

No já bych tady chtěl poděkovat za zvýšení důchodů, protože jsem si půjčil od matky.

Spousta lidí z kulturní sféry ovšem nemá ostych na sebe prásknout ani dnes, jak dobře si žili a žijí. Stačí si jen projít novinový archiv:
https://www.novinky.cz/kultura/clanek/reziser-jan-sverak-citil-jsem-se-jako-reditel-zemekoule-216209

Natáčení Akumulátora 1 muselo být extrémně náročné. Neměl jste z toho obavy?

(...) Měli jsme docela velkorysý rozpočet. Akumulátora produkovala dnes už neexistující společnost Heureka a po Obecné škole, která byla nominovaná na Oscara, nám věřili. Pořídili dokonce americké počítače, na nichž hodlali dělat triky. (...) Byla jiná doba. Těsně po revoluci jsme si všichni mysleli, že Západ do deseti let doženeme, že je jen potřeba do toho pořádně šlápnout. Tak jsme do toho šlápli. (Režisér Jan Svěrák: Cítil jsem se jako ředitel zeměkoule, Právo+Novinky.cz)

Takový Jan Hrušínský do médii vykládá pohádky o svém úspěšném podnikání bez dotací snad 20 let, celá jeho rodina se neustále vychloubá, jak dobře si žije a kritizuje lidi na sociálních dávkách a dotacích. Dotace jsou podle něj reliktem bolševismu. Tento křivák a exemplář pokrytectví se stal v posledních letech doslova proslulým díky tomu, že před pár lety vyšlo najevo, že o dotace sám úspěšně žádal a také z nich čerpal.

Více o tomto výlupkovi možno najít z mnoha článků:
Hrušínský sám ale dotace označil za škůdce kvalitního umění, který brání přirozenému zániku divadel. Výsledkem pak je předotovanost a nevyváženost tržního prostředí. "To, co je na západě běžné, že když se něco neosvědčí, tak to skončí, tak tady je to stále založeno na bázi socialismu, že tam, kde je nezájem a není odbyt, tak se to podporuje. To není dobře," řekl.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Dockal-se-Hrusinsky-si-vyplakal-3-609-764-Kc-A-divadlo-frci-692697

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Dotace-skodi-umeni-pravil-Jan-Hrusinsky-a-hned-si-o-dve-zazadal-A-obe-dostal-593778

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Cesti-lemplove-Zapad-to-je-jina-Hrusinsky-ma-smulu-Nasli-jsme-informace-676824

Bývalý starosta Štěpánek (Zelení) k tomu na jednom zasedání magistrátu trefně poznamenal:
 

"Nechci opakovat některé věci předřečníků, nicméně pamětníkům, kteří jsou tu několikáté volební období, připomenu, že když se opravilo tehdejší Studio Jezerka a vlastně se připravilo v tom dnešním rozsahu za částku, tuším v tehdejších cenách kolem 80 milionů korun, a připravil se plošný nájem, na tehdejší dotazy po způsobu kontroly, jak bude nakládáno se ziskem z těch dalších podnájmů a podobně, bylo řečeno, že pan Hrušínský bude z těch zisků si dotovat své divadlo a nebude se tady ucházet o další dotace," pronesl Štěpánek.

"Neuplynulo mnoho vody a každoročně se o ty dotace tady uchází. Já v zásadě nejsem proti dotacím do kultury, to rozhodně ne, spíše naopak, ale prostě tady byla nějaká dohoda, nějaká investice, to divadlo není neziskové. To divadlo je ziskové. Pan Hrušínský a jeho rodina se opakovaně v médiích chlubí tím, že podnikají úspěšně, že se mají dobře a nevím tedy, proč potřebují dotaci, jestliže tam mají prosperující byznysy, podnájemníky, kteří jim přinášejí další prostředky," doplnil Petr Štěpánek.

Když Hrušínského manželku Miluši Šplechtovou před cca 7 lety propouštěli z Národního divadla, postěžovala si do médií:
"Smutnou ironií je, že příští rok budu v Národním pětadvacet let, k takovému výročí se dříve dávaly diplomy, ne vyhazovy."
https://www.idnes.cz/kultura/divadlo/narodni-divadlo-zmeny.A150123_131619_divadlo_ts

Tento výrok dokonce vyprovokoval kulturní redaktorku pravicových Lidových novin k ostrému výpadu vůči Šplechtové. Připomněla ji, že lidé, kteří u nás byli propouštěni z práce během posledních let po revoluci, byli také často dlouholetí poctiví zaměstnanci, a ti se také se starou prací neloučili s diplomy, zlatými padáky a kyticemi díků. A museli se ve svém pokročilém věku najednou postarat o sebe i rodinu a srovnat se s výpadkem příjmů a malými nadějemi na zisk nového zaměstnání.

A co takový Jiří Mádl, bojovník za vládu zodpovědné pravice a proti zadlužování státu? Jak si může tak pravicově smýšlející člověk zažádat o podporu od státu? Není to ostuda? Vždyť jsme přece slyšeli v předvolebním klipu Přemluv bábu, že když stát rozdává peníze jen tak bez práce, tak hrozí zadlužení a že v budoucnu nebude na důchody! Mádl se vlastně chová jako nezodpovědný levičák, který přispívá svými žádostmi o sociální covid-dávky k zadlužení státu! A kdo to po něm pak bude splácet?
https://www.hlidacstatu.cz/data/Detail/covid-podpory-mpo/2021002531?qs=Ji%C5%99%C3%AD+M%C3%A1dl

Pro připomenutí z klipu Přemluv bábu:
J.M.: ,,Starý lidi argumentujou tím, že volí levici kvůli vám - svým dětem a vnukům. Takže je potřeba jim dát najevo, že kvůli vám socialisty a komunisty rozhodně volit nemaj. Naopak. Volit levici je v přímým rozporu se zájmy jejich potomků."
M.I.: ,,Protože levice nadělá dluhy a zatímco oni si v klidu umřou, tak my je budeme do konce života splácet."
J.M.: ,,Jo, a jestli někdo volí levici kvůli 30Kč poplatku, dobře, ale je to teda dost sobecký rozhodnutí, který třeba mě poškodí."
M.I.: ,,Navíc levice nechce řešit problémy s důchody a pokud nedojde k reformě, tak ve státní kase nebudou na důchody peníze. A kdo nebude mít našetřeno, tak na tom bude hodně špatně. Ale to levici nezajímá, protože její voliči jsou starý dneska a ne za čtyřicet let."

Sagvan Tofi zpívá za volantem svého porsche radostně od plic svou nejznámější hitovku:


DÁVEJ BER, DÁVEJ, CO MÁŠ, CO MŮŽEŠ, DÁVEJ BER, TŘEBA SE SVKLÍNI Z KŮŽE!

NEDĚLEJ FÓRY, NO TAK DÁÁÁVÉÉÉJ!!!

A to nejlepší na konec: Bořek Slezáček v rozhovoru pro Magazín MF DNES na začátku roku 2020 (tedy těsně před koronapřevratem!) říká, že za úspěch muzikálu Děti ráje si Sagvan Tofi koupil porsche. Potřebuje opravdu takový člověk dotaci 60 tisíc?

Ovšem nebylo to jen jednorázových 60 tisíc, několikamilionovou podporu dostalo celé divadlo, které pořádá tak výnosný podnik jako jsou muzikály.

https://www.hlidacstatu.cz/data/Hledat/covid-podpory-mpo?q=ico%3A03659135

https://www.expres.cz/celebrity/frantisek-janecek-sagvan-tofi-podpora-covid-miliony-stat-muzikaly.A220218_125005_dx-celebrity_vlt

A Sagvan Tofi si může v klidu zpívat: "Dávej ber, dávej co máš co můžeš, dávej ber." :D

Co k tomu říci více? Snad jen pár poznámek o nerovných podmínkách pro všechny.

Každý běžný uchazeč o práci, když žádá o sociální dávky nebo podporu v nezaměstnanosti, vyplňuje formulář o majetkových poměrech, kde musí uvést vlastnictví cenného movitého majetku a vybavení v domácnosti. Musí taky uvádět, zda vlastní bankovní účet nebo hotovost. Byl jsem svědkem, že pokud někdo měl v domácnosti dvě televize, počítač, hifi věž nebo např. kolo, bylo mu doporučeno toto "nadstandardní" vybavení domácnosti prodat, neboť nesplňuje kritéria na přiznání sociálních dávek. Pokud někdo vlastnil auto a přiznal to, měl potíže nějakou podporu získat. Tehdy se běžně doporučovalo, čeho v domácnosti by se měl dotyčný zbavit, aby splnil nárok na dávku. Doslova se některým vyčítalo, kolik spotřebičů "navíc" mají doma a ještě si troufají žádat o státní podporu!

Živě si představuji, jak si někdo z obyčejných občanů jde zažádat o sociální dávky a do formuláře o vlastnictví a vybavení domácnosti uvede : 

  • 1x PORSCHE...

Pokračování příště... Výsměch celebrit na sociální podpoře nemá totiž konce...