Nejhlubší pád životní úrovně svých obyvatel při zastavení dodávek ruského plynu pocítí NĚMECKO

17.08.2022

Nelze přehlédnout, jak němečtí politikové ve svých reakcích přešlapují a neprojevují příliš velkou ochotu výrazněji pomoci Ukrajině ve válce s Ruskem. Navzdory nepřetržitým apelům ukrajinského prezidenta Zelenského na znásobení dodávek zbraní a výčitkám ze všech stran (vynikal v tom především zdivočelý, a dnes již odvolaný ukrajinský velvyslanec v SRN Melnik, jehož chování vzbuzovalo vzpomínky na mnohé vyslance SSSR v socialistických satelitech), že Německo stále dostatečně nepodpořilo jeho napadenou zemi a příliš se drží Ruska, jsou reakce německých politiků stále velmi opatrné a nechtějí se od Ruska zcela odstřihnout.

Němečtí politici dobře vědí, proč to dělají. Nejsou hloupí, ale vědí, která bije, protože vidí možné důsledky do budoucna. A tuší katastrofu.

Hrozba zastavení dodávek plynu z Ruska je totiž velmi reálná a důsledky tohoto výpadku pro německou ekonomiku, průmysl a především životní úroveň obyvatelstva by byly drastické. Pro obyčejné Němce, žijící už přes 60 let v blahobytné společnosti, by se jednalo o velmi silný náraz.

Pro pochopení je třeba ze začátku říct jednu podstatnou věc, kterou si ne každý uvědomuje:

Veškerý blahobyt, bohatství, jistoty a vysoká životní úroveň západních zemí Evropy za posledních 70 let je přímo závislý na levných a okamžitě dostupných dodávkách energie a surovin z Ruska: ROPA, PLYN, OCEL.
Ekonomická konjunktura Evropy za posledních 70 let tedy byla a dosud je závislá na laciné surovinové základně, jež je k dispozici v dodávkách z Ruska.

Toto je neoddiskutovatelný fakt, o němž málokdo vůbec tuší, protože současný stav a úroveň našich životů, průmyslu a ekonomiky většina obyvatelstva pokládá již více než půl století za standardní a jednou provždy daný a neměnný. Přitom opravdu stačí málo, a tím "málem" je hrozba, že skutečně dojde k zastavení dodávek strategických energií, proudících z Ruska do Evropy. V tom okamžiku se životní úroveň 90% Evropy vrátí do doby 19. století!

Evropa ovšem hraje podivnou, neskutečně schizofrenní hru: Jednou rukou hrozí a křičí se vší rozhodností, že se chce co nejrychleji od ruských zdrojů energie odstřihnout. Zároveň ovšem druhou ruku drží v pěsti a Rusku vyhrožuje, pokud si dovolí z vlastní iniciativy dodávky zastavit!

Lidé ze slovenského průmyslu, experti obeznámení se situací, dobře vědí, co se stane zemím jako Slovensko bez dodávek plynu, jedno jestli jsou z Ruska nebo odkudkoliv. Hovořil o tom předseda sdružení zaměstnavatelů Vladimír Soták, který doslova varoval, že pokud si prezidentka přeje odstřižení od ruského plynu, bude to pro ni i celou zemi znamenat návrat do dob Marie Terezie:

https://www.infovojna.bz/article/video-co-su-to-za-kecy-co-su-toto-za-kecy-reaguje-sotak-na-caputovej-vyhlasenie-ze-ludia-obhajujuci-zavislost-na-ruskom-plyne-konaju-proti-zaujmom-slovenska-a-ohrozuju-bezpecnost-obcanov-ak-plyn-nebude-prezidentka-bude-chodit-kocom-ako-za-cias-marie-

Predseda združenia zamestnávateľov Vladimír Soták na utorkovej tlačovej konferencii vyhlásil, že kampaň, ktorá je založená proti dovozu ruského plynu a ropy je založená na nereálnych základoch a tvrdí, že ak by Slovensko prestalo s ich dovozom, prinieslo by to pre slovenský priemysel katastrofálne následky. Klub 500 označil danú situáciu doslova za alarmujúcu:
"Situácia je o to alarmujúcejšia, že sa tieto úvahy prezentujú v období, kedy ešte stále rezonujú negatívne dopady pandémie spojené s rastom cien vstupov a narušením dodávateľsko?odberateľských reťazcov."
Predseda združenia Klub 500 Vladimír Soták ostro reagoval vyjadrenie zo strany kancelárie prezidentky Zuzany Čaputovej: "Nech povie hocikto, hocičo. Nech ide cestou akou chce, ale tu je otázka, že či budeme mať plyn a budeme robiť, alebo plyn mať nebudeme a robiť nebudeme!"
Soták reagoval aj na stanovisko prezidentky v ktorom sa uvádza, že kto tvrdí, že Slovensko by malo byť závislé na ruskom plyne, koná voči záujmom krajiny: "Čo sú to za kecy, kto si toto dovolí povedať! Buď tu bude plyn alebo tu plyn nebude. Ak plyn nebude a nebude fungovať ekonomika, ani prezidentka nepôjde lietadlom, ale bude chodiť kočom, ako za čias Márie Térezie!" ostro reagoval predseda Klubu 500 na stanovisko kancelárie prezidentky Čaputovej.

Slovensko a státy závislé na Rusku postihne zastavení dodávek plynu jako jednu z prvních zemí. Nikdo z vedení EU a z těch aktivistických bláznů u moci v jednotlivých zemích si vůbec neuvědomují, že nejde o "nějaký plyn", ale že tím pádem skončí jejich dosavadní styl života a ekonomický blahobyt, který známe za posledních několik generací, protože s nedostatkem plynu padne téměř celý průmysl.

Ale to bude jen prvotní náraz na realitu u východoevropských států, kteří jsou na horší podmínky přežívání navyklí z dob minulých. Koho ovšem nejvíce DLOUHODOBĚ postihne ostřižení Ruska od světové ekonomiky (nejen dodávek plynu a ropy), budou NĚMCI. Ty čeká v brzké době tvrdý náraz.

Pro obyčejné Němce, žijící už přes 60 let v blahobytné společnosti, to bude ohromný šok v jejich životech. A němečtí politici to dobře vědí. To je také důvodem jejich opatrných reakcí, kdy se "nepochopitelně" drží zpátky a nepřipouštějí radikálnější protiruské sankce nebo širší vojenskou podporu Ukrajiny proti Rusku.

Nejvíce mě baví někteří ekonomičtí komentátoři, když hovoří o tom, že nyní se naše průmyslové podniky musí zbavit své orientace na diktátorské režimy jako je Rusko a soustředit se na dodávky do demokratických zemí západní Evropy. Jaké země Západu to asi budou, máme na výběr? Vědí vůbec, jak je právě německá ekonomika propojena s Ruskem, kolik procent německého průmyslu je navázáno na dodávky do Ruska a kolik Rusů nebo původních Rusů působí v manažerských funkcích v německých firmách, nebo je přímo/nepřímo ovládá? Vždyť oni exportují ty hotové výrobky, které jim my tady odvážíme ve formě polotovarů, hlavně do Ruska!

Proto ten úlek a hrůza v očích německých politiků a neochota podpořit ukrajinskou vládu, tedy těch s trochou rozumu! Neví, co bude dál, německý blahobyt tímto skončí. Co si německé hospodářství vezme na zbídačené a zkorumpované Ukrajině po válce?

Svědčí o tom rozhořčené komentáře mnohých šéfů německého průmyslu, jako například tento výrok ředitele německého chemického koncernu BASF:

Naivní moralisti sú pripravení úplne zničiť nemeckú ekonomiku. Mnoho ľudí aj vysokopostavených politikov nerozumie tomu, ako funguje výrobný reťazec
https://www.infovojna.bz/article/sef-nemeckeho-chemickeho-koncernu-basf-naivni-moralisti-su-pripraveni-uplne-znicit-nemecku-ekonomiku-mnoho-ludi-aj-vysokopostavenych-politikov-nerozumie-tomu-ako-funguje-vyrobny-retazec

Brudermüller je veľmi zasiahnutý súčasnou situáciou, že veľa ľudí v štáte, vrátane tých na vysokých postoch, nerozumie tomu, ako funguje výrobný reťazec. Nerozumejú, čo je základom blahobytu Nemecka a ako funguje jeho priemysel, a ani si neuvedomujú, ako zastavenie chemickej výroby a absencia lakov, plastov, pien, hnojív či dokonca liekov ovplyvní ekonomiku.
"Naivní moralisti", ktorí odsudzujú vojenské akcie Ruska na Ukrajine, sú schopní úplne zničiť nemeckú ekonomiku. Brudermüller dokonca "stratil trpezlivosť", keď začul známeho ekonóma, ktorý označil bojkot plynu za prijateľné opatrenie. Hlavnými zástancami tohto prístupu sú podľa šéfa BASF tí, ktorí nenesú žiadnu zodpovednosť.

Bez ohledu na to, zda máte rádi manažerskou "elitu" vysoce postavených korporátních papalášů, nebo ne, musíte těmto lidem dát za pravdu: Oni prostě VĚDÍ, jaké následky bude mít pro Německo odstřižení od ruské ekonomiky: Německo spadne na hubu, tak to prostě je! A s Německem se kaskádovou reakcí svezou další země, úzce s německou ekonomikou propojené, pochopitelně i ta česká. A oni to prostě vědí, jinak by za celá ta léta nevydělávali ve svém průmyslu takové prachy.

Spoléhat naivně, že Německo se s naší zemi o chybějící plyn podělí, jak prohlásil neskutečně nekompetentní ministr průmyslu za kyperský spolek STAN Jozef Síkela, asi normálně uvažující člověk bez požití drog nemůže. A snad ani toho kvalitního perníku od hlavního dodavatele STANu Redla.

Spíš to vzbuzuje takovéto ironické komentáře, jaký uveřejnil Jan Keller na Argumentu:
https://casopisargument.cz/?p=44574

"...pokud by například Česká republika neměla dostatek plynu pro vytápění domácností nebo pro nemocnice, tak třeba Německo zastaví chod části svého průmyslu a o ten plyn, který samo potřebuje, se s námi rozdělí".
Díky ministru Síkelovi dobře víme, že je to úplně jinak. Pokud Rusko skutečně ohrozí naši zemi snížením dodávek plynu, německá vláda neprodleně rozhodne, jak velkou část svého průmyslu na jak dlouho utlumí, aby proud plynu českým domácnostem zůstal nepřerušen. Případné kompenzace stejně tak jako doprovodný vzrůst nezaměstnanosti v Německu ochotně zaplatí německý daňový poplatník.

Ministr za spolek sponzorovaný z peněz kyperského daňového ráje proslul již dříve tímto výrokem:

"V českých domácnostech vytápíme na teplotu v průměru o 4 stupně vyšší, než je tomu v jiných klimaticky srovnatelných zemích v EU. Každý stupeň dolů přitom představuje zhruba šestiprocentní úsporu nákladů. I tohle je cesta."
https://twitter.com/JozefSikela/status/1505171982136098817?ref_src=twsrc%5Etfw

Má pravdu, na klimaticky srovnatelném Kypru, finančním sídlu STAN, není potřeba plýtvat topením. A Kypr je Česku blízký, jinak by tu neproudilo tolik financí do různých spolků.

Blíže pravdě než tento lunatický ministr, jsou hlasy "mediálních ekonomů". Přiznám se, že jsem je dlouhá léta nesnášel a velmi nerad poslouchal, jak tito mladíčci, často bez jiné pracovní zkušenosti poučují celý národ z analytických výšin, usazeni ve svých kožených křeslech dobře živených investičních domů o tom, jak neumíme správně hospodařit, a jak by měl správně žít, aby se stali bohatými jako oni. Nemůžu však za to, že nyní jsou to jediné varovné hlasy v médiích, které skutečně hovoří k věci a tuší, jaká pohroma nás může čekat:

Odstřižení plynu? Hrozí pohroma, blackout a rozpad společnosti, předpovídá ekonom
https://cnn.iprima.cz/odstrizeni-plynu-hrozi-pohroma-blackout-a-rozpad-spolecnosti-predpovedel-ekonom-89233

"Jsme v situaci asymetrických dopadů. Rusko by uzavřením dodávek plynu přišlo jen o své příjmy, my bychom měli pohromu v hospodářství. Někde by mohl vypuknout blackout, který by vedl k rozpadu společnosti," varoval Štěpán Křeček.

V červnu nám pan profesor Fiala v mimořádném projevu udělal přednášku o politice, Babišovi a Putinovi, ale proč k tomu potřeboval mimořádný projev v hlavním vysílacím čase ve všech médiích, to je záhada. To samé mohl říct Václavu Krkavcovi v neděli u oběda.

DOKUMENT: Projev premiéra Petra Fialy k národu o energetické krizi
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/dokument-projev-petr-fiala.A220622_202916_domaci_rapc

Čekal bych, že se omluví za současnou finanční krizi a kriminální skandály na pražském magistrátu, sahající až nahoru do vlády a prohlásí, že chápe rozhořčení a nervozitu občanů z hrozby zdražování a nedostatku energií a má pochopení za jejich naštvanost a kritiku. A rezolutně prohlásí, že toto, co se děje, je pro něj absolutně nepřípustné, že to bude tvrdě řešit a že nepřipustí proniknutí mafie do řízení vlády ČR.

Ale nějaké pochopení a empatie se u předsedy vlády a navíc ODS nedá očekávat.

Naše politika byla vždy suverénní a naprosto nezávislá. K žádné velmoci jsme se nelísali. Pan premiér Fiala ve svém mimořádném projevu slíbil, že naše země bude brzy také energeticky suverénní.
Naše politika byla vždy suverénní a naprosto nezávislá. K žádné velmoci jsme se nelísali. Pan premiér Fiala ve svém mimořádném projevu slíbil, že naše země bude brzy také energeticky suverénní.

Fiala by bohužel potřeboval Marka Prchala, protože ten když Babišovi napsal projev, tak v něm bylo aspoň všechno podstatné bez odbíhání k podružnostem, co se stalo v minulosti atd. a zastíracích manévrů a odvádění pozornosti k tématům, která teď nejsou podstatná. Podstatné je čím budeme v zimě topit, kde budeme brát elektřinu a jak nárůst cen zvládnou zaplatit obyčejní lidé. A jako druhé zásadní téma, co předseda vlády provede s mafiánským vlivem ve vládní straně!

A taky by neškodilo poděkování lidu za bezmeznou výdrž a trpělivost za poslední dva roky a pochopení k jejich naštvanosti a kritice. A poskytnutí aspoň nějaké naděje do budoucna by bylo taky vhodné.

A ne říct: "O tuto dávku je ale třeba aktivně zažádat. Prosím všechny, aby neměli ostych to udělat. A aby si včas zjistili, jak a kde o tuto dávku získat."

Proč lidem stručně a výstižně v jedné minutě nepopíše, co přesně mají pro získání dávky udělat? Nebo proč neřekne: Zítra vám ministr Jurečka popíše přesné a jednoduché kroky pro získání podpory v krizi? A na webu ministerstva už teď máte vše přehledně zpracováno a můžete si okamžitě zažádat?

"Naše republika si ale nemůže dovolit být nadále stoprocentně závislá na jednom nespolehlivém dodavateli. Životně důležitým cílem naší země musí být energetická suverenita České republiky. Proto jsme v rámci vlády dali dohromady plán, jak této energetické suverenity chceme během následujících pěti let dosáhnout. Musíme podporovat výstavbu bezemisních zdrojů energie. Naším pilířem bude jádro, ale masivně podpoříme i výstavbu fotovoltaických elektráren a budeme podporovat i využívání tepelných čerpadel."

No to jsem zvědav, čím budeme v dalších pěti letech v zimě topit, než dosáhneme té soběstačnosti. Máme tady 50 let vybudovanou plynárenskou infrastrukturu za stovky miliard, ale to teď položíme a budeme dotovat tepelná čerpadla do všech domácností!

Viz skvělý rozbor situace v Xaverových rozhovorech Vladimír Štěpán a Ivan Noveský:
https://www.youtube.com/watch?v=5WsGLDUReyo

https://www.youtube.com/watch?v=4Bpvthw9L5M

V této relaci zazněl i podstatný dotaz diváka: "Covid zničil služby, drahý plyn zničí průmysl. Není to něčí záměr?"

Kdo dokáže vnímat souvislosti, nechce si ani představovat, co přijde v nejbližších měsících a k jakému šílenství mezi lidmi to povede. Na sociálních sítích čteme hromady keců o tom, jak nasolíme Putinovi, když si ztlumíme topení o dva stupně a budeme zhasínat v každé místnosti, prostoduché závazky, že budeme všude jezdit na kole místo autem; a pak si vesele plánují, jak pojedou na dovolenou do Chorvatska, pochlubí se nejnovější značkou mobilu, který mají neustále zapíchnutý v nabíječce. A přitom horko těžko splácejí hypotéku na svůj byt s novou klimatizací, ale zato nakupují přes e-shopy luxusní kraviny, které jim domů denně přiváží několik přepravních služeb a před okolím se pyšní svými šikovnými dětmi, které vozí den co den přes celý kraj na nejrůznější kroužky.

Lidé se fakt rozhodli chovat podle toho známého výroku, že se na televizi přece mohou dívat i při svíčkách!

Nikdo vůbec netuší, co se chystá a pro většinu obyvatel to bude obrovský šok. Když nepůjde plyn, ropa a elektřina pojede s výpadky, tak se vrátíme do úrovně života v 19. století. Žádný kurýr jim nedoveze jídlo, když si ho objednají přes mobil. Ale oni si nic takového vůbec nepřipouštějí, myslí si, že se prostě jen "trochu uskromní", no a co? Místo dvou dovolených pojedeme za rok jen na jednu a potraviny nám snad eshopy doručí každý den přímo domů, né? No a děcka místo dojíždění budou dělat kroužky z domu na home office.

Nečekejte od politiků, že lidem pomůžou. Pekarová Adamová nám suše oznámí, že v zimě prostě budeme ve svých domech mrznout, a máme vzít ještě jeden svetr. Pokud nemáte na chleba, jezte koláče!

Ministr Síkela dokonce zrovna včera oznámil přesný opak toho, co nám tvrdili celou dobu: Že v případě plynové nouze budou omezeny dodávky do domácností a upřednostněn průmysl, nikoliv že by domácnosti přišly na řadu až v posledním stádiu, jak to tvrdili ještě před pár měsíci!

Porovnejte zásadovost našich politiků:
16. 8. 2022: Vláda jedná o energetické krizi. Stát v nouzi omezí teplo domácnostem, připustil Síkela
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3522765-zive-brifink-pred-pracovnim-setkanim-vlady-k-situaci-v-energetice

Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) vláda v případě krize omezí teplo domácnostem, aby zachovala klíčové složky průmyslu v chodu.

29. 4. 2022: Odpojení domácností by byl až úplně poslední krok
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/odpojeni-domacnosti-by-byl-az-uplne-posledni-krok-40395242

"Omezení nebo přerušení dodávek plynu pro jednotlivé zákazníky se provádí v souladu s vyhlášeným odběrovým stupněm," uvedl Net4Gas. Domácnosti by byly mezi posledními, které by se případně ocitly s omezenými dodávkami, jelikož se řadí mezi chráněné zákazníky.

Obyvatelé zemí bývalého východního bloku jsou však do značné míry na různá nepohodlí a nedostatky zvyklí. I v případě náhlých krizí se dokáží rychle přizpůsobit a mnozí i do jisté míry uskromnit. Samozřejmě to neplatí o všech Češích a Slovácích, i pro mnohé z našich spoluobčanů bude blížící se energetická krize zásadním zvratem v pohodlných konzumních životech a doslova smrtelná pro seniory nebo lidi sociálně slabé.

To však není nic proti tomu, co postihne obyvatelstvo tzv. vyspělého Západu při zastavení dodávek energií z Ruska. Nechci vidět, co se v nejbližších zimních měsících bude dít v západní Evropě, a nejen kvůli nedostatku plynu a hroutící se ekonomice. Tamní obyvatelstvo bylo celé roky zvyklé na své západoevropské platy, pohodlné zaměstnání, vysokou přezaměstnanost a život bez větších stresů. Když sleduji, jak se v době po koronapřevratu radikálně změnilo chování německých, španělských nebo italských firem, jež zároveň stále žijí v dojmu, že celý svět závisí právě na nich a leží jim u nohou, mám dojem, že na to brzy dojedou.

I po radikálním zadlužení západních ekonomik, které jako všechny na světě podle příkazů Světové banky kompenzovaly celému průmyslu, firmám i soukromníkům peníze za uzavřené provozy, si na Západě všichni stále blazeovaně myslí, že se snadno vrátí "normálu" původní ekonomické prosperity před koronapřevratem. Obchodní firmy ve velké většiny nechaly 80% svých pracovníků doma na home office a domnívají se, že klienti na ně budou čekat hodiny a dny, až se uráčí zvednout zadek o reagovat na jednoduchý email nebo zvednout telefon. V západní Evropě totiž netuší, že práci, kterou u nich dělá 5-7 lidí, u nás musí zvládnout jeden člověk.

Je známo, že zaměstnanci v České republice pracují za třetinový až pětinový plat německého pracovníka na stejné pozici. Je také ohromný rozdíl mezi tím, jakým pracovním tempem se pracuje u nás, a v západní Evropě. Nejvíce mě fascinují ty "sales-teamy" v německých velkoobchodech, ale i v menších firmách.

Údaje z přednášky ekonomky Ilony Švihlíkové. Zdroj: Youtube
Údaje z přednášky ekonomky Ilony Švihlíkové. Zdroj: Youtube

V těchto západoevropských firmách pracuje 5x více lidí než na stejných pozicích u nás. Typická větší německá obchodní firma má např. 3-5 poboček po Německu, v každé pobočce až desítky lidí ve vrcholovém managementu, 12 nákupčích, přes 20 referentů prodeje, asistenty a asistentky prodeje, pomocné sekretářky referentů prodeje, správce e-shopu, technické konzultanty e-shopu, davy skladníků. Jak bylo řečeno, práci, kterou v Německu dělá pět zaměstnanců, musí u nás zvládnout jeden člověk.

Neuvěřitelně se zhoršila komunikace. Jestliže před koronakrizí byla běžná odezva 2-3 hodiny, teď se styl práce v západních firmách zhoršil tak, že doba pro odpověď narostla na 5-6 hodin, někdy 1-2 dny. A to se ještě velmi podivují, že někomu závisí na rychlé reakci, a rozčilují se, že se jich opovažujete urgovat. Ano, můžete jim zavolat, výsledek vyjde nastejno. Po spojení vám do telefonu pustí hezkou melodii, po pár minutách se omluví, že dotyčný člověk zrovna není dostupný.

K čemu je ta armáda lidí, k čemu je elektronický obchod? K čemu jsou ti obchodní zástupci, hromada referentů a hlavně osoba, která má komunikaci s námi údajně na starosti? Stane se, že urgujete špatnou dodávku zboží. Napíšete na hlavní e-mail, nikdo se neozývá, rozešlete urgenci na další e-maily, bez reakce. Telefonujete, naléháte, že to spěchá. Několik dnů se nikdo neozve, ale za nějakou dobu zavolá marketingové oddělení stejné společnosti, naprosto bez jakékoliv souvislosti a neinformované o komplikacích s dodávkou, se vám milým hláskem vemlouvá, že by si chtěli popovídat o dalším prohloubení obchodních vztahů a udělat průzkum spokojenosti s dosavadní spoluprací. :)

Co vidím ve svém oboru, je viditelný úpadek německé firemní kultury a zájmu o zákazníka. Od začátku koronapřevratu se 80% obchodních firem potácí v totální agonii. Fakt jsem nezažil, aby obyčejný DODAVATEL, závislý na odběrech svých evropských zákazníků, byl tak arogantní, nepřístupný až sprostý! České firmy by si toto v žádném případě nemohly dovolit.

Odmítají vám vyjít vstříc, když se jedná o větší zakázku, jim vůbec nezáleží na tom, jestli něco prodají nebo ne, každý zájem o jejich zboží berou skoro jako obtěžování! Koronakrizi vzali jako záminku pro nastolení nového formátu práce, kdy 2/3 zaměstnanců v obchodu sedí doma na home office a ve firmách zůstávají jen skladníci, kteří balí a expedují zboží. Odpoví vám na každý třetí email s tím, že na ně nesmíte tolik naléhat, neboť pracují z domu, protože se přece chrání před virem. Vystavíte jim solidní objednávku, vrátí vám ji s tím, že nejdřív požadují poslat údaje o firmě (přitom vše mají, spolupráce trvá více jak 10 let!), pak poslat oficiální objednávku na hlavičkovém papíru (emailem!!!).

Několik německých firem po koronapřevratu vymyslelo pro své věrné zákazníky jako bonbonek speciální přirážku! Tedy: pokud ještě s námi chcete vůbec obchodovat, musíte si připlatit, abychom ještě byli ochotni nachystat a poslat zboží! Je přece krize, tak si musíte připlatit za naše těžké podmínky práce v home office.

Dokážete si představit, že by něco takového oznámila česká firma svému německému odběrateli?

DOPLNĚNÍ: O propojení našeho průmyslu nejen s německou ekonomikou a naší levné pracovní síle jakožto zdroji blahobytu západních ekonomik skvěle hovořil Ctirad Musil na nedávné demonstraci v Hranicích na Moravě:

https://m.youtube.com/watch?v=vXfSrZDmp4E

Jsem zvědav, jak dlouho především Němcům toto chování vydrží a z jakých zdrojů bude německý stát a průmysl udržovat standardní mzdy německých zaměstnanců v současných výších. Zmiznou také hojná pracovní místa pro kdekoho. Hlavně teď, když jim vypadne hlavní dodavatel a odběratel, jímž je právě Rusko, které ještě k tomu vypne dodávky energií do západní Evropy. Právě tato hrozba a nejistota je důvodem zděšení německých politiků a kapitánů jeho průmyslu.

Jakmile se totiž zhroutí německá ekonomika, běžní Němci přijdou o své jistoty a mnohaletý blahobyt. Pád na dno bude drastický. S Německem se pochopitelně svezou i blízké napojené ekonomiky, jako je ta česká, polská, slovenská a spousta dalších.

Sledujte pozorně situaci v Německu a v jeho průmyslu a ekonomice. S možným zastavením dodávek energií z Ruska totiž Německo a jeho lid již po několikáté za poslední století padne na dno. Co se bude dít poté, raději s ohledem na historické zkušenosti nedomýšlet.

**********

DOPLNĚNÍ 22. 8. 2022: Téměř vzápětí po uveřejnění tohoto článku se začaly v mediálním prostoru hojně objevovat příspěvky o blížících se problémech německé ekonomiky, svědčící o tom, že naznačený scénář se začíná hrozivě naplňovat.

Nemecká ekonomika smeruje do problémov. Nedostatok plynu a vysoké ceny elektrickej energie sa premietnu do zvyšných oblastí hospodárstva a následne aj do ďalších štátov
https://openiazoch.zoznam.sk/cl/227342/Nemecka-ekonomika-smeruje-do-problemov
Němci padají prudce do chudoby. 60 procent domácností brzy už nic neušetří
https://echo24.cz/a/SwvfC/nemci-padaji-prudce-chudoba-60-procent-domacnostii-brzy-nic-neusetri
Německo chce po lidech zvláštní poplatek za odběr plynu
https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/nemecko-chce-po-lidech-zvlastni-poplatek-za-odber-plynu-40405898
Nemecku pre prudký nárast cien energií hrozí hromadný odchod výrobných firiem
https://openiazoch.zoznam.sk/cl/227357/Nemecku-pre-prudky-rast-cien-energii-hrozi-hromadny-odchod-vyroby

Nemecká ekonomika sa z vojny na Ukrajine bude spamätávať roky, varuje vplyvný ekonóm
https://www.trend.sk/spravy/nemecka-ekonomika-vojny-bude-spamatavat-roky-varuje-ekonom

Krajina, ktorá po desiatky rokov prosperovala vďaka spoľahlivým dodávkam lacného ruského plynu, sa po februárovom vypuknutí vojny na Ukrajine ponáhľa v tomto smere preorientovať.